PopYardım Club

Popmundo hakkında herşey
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 sanatçı şöhreti

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: sanatçı şöhreti   Paz Ara. 07, 2008 10:38 am

Sanatçı Şöhretinizi Oluşturmak

Oyunda başarının en büyük anahtarlarından birisi sanatçınızın şöhretidir. Sabırsız oyuncular zorlanabilirler ancak meşhur olmak uzuuun bir yolculuktur ve bu zaferi daha da tatlı kılar.

En önemli etken sahnede ne kadar iyi olduğunuzdur. Konserlerinizdeki performansınıza göre her şehir sizin hakkınızda bir düşünceye sahip olacaktır. New York'ta iyi çalarsanız oradaki şöhretiniz artar, Buenos Aires'te kötü çalarsanız oradaki şöhretiniz düşer.

O şehirdeki şöhretinizi belirlerken o yıl içinde o şehirde verdiğiniz bütün konserler göz önüne alınır. (Gerçek hayatta bir oyun yılı yaklaşık iki aydır.) Bu nedenle aynı şehirde birden fazla kere konser vermenin pek de faydası yoktur. Ancak bir konserde berbat bir performans gösterirseniz işi toparlamak için yeniden bir konser vermek isteyebilirsiniz.

Konser iptal etmek şöhretinizi kötü yönde etkiler. Özellikle çok fazla bilet satılmışsa. Ancak bu kötü etki geçicidir. Yani gerçekten berbat bir konser vereceğinize ya da konseri kaçıracağınıza iptal etmek isteyebilirsiniz. Bunların etkileri daha uzun süre hafızalarda kalır.

Yerel şehir şöhretinize etkileyen diğer faktörler grupilerle takılmak ve yarışmalarda yüksek dereceler almak olarak sıralanabilir. Ancak bunlar performansınıza oranla daha geçici etkilerdir. Ancak gözünüzü birincilik tahtına diktiyseniz bunlara ihtiyaç duyacaksınız. Ancak bu "oyunlar" daha ziyade çıkışta olan yeni gruplar için işe yarar, eski ve oturmuş bir şöhreti olan gruplar için o kadar da önemli değildir.

Yerel şöhretinizin yanı sıra bir de global şöhretiniz vardır. Tüm şehirlerdeki şöhretinizin bir ortalamasıdır ve geliştirmek çok büyük bir emek ister. Global şöhretinizi oyunun herhangi bir yerinde göremeyebilirsiniz, ancak, mutlaka duymuş olacağınız önemli bir faktördür.


Basın Gücü

Sonunda, şöhretinizi arttırabilmek için unutmamanız gereken bir etken daha; Basın Gücü. Eğer meşhur olmak istiyorsanız basının gözü önünde olmak çok önemlidir. Basın gücünüzü, onlarla konuşarak arttırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Karakter öncelikleri bölümünü gözden geçirin.

Bir şehirde canlı konser ve aynı zamanda otel odalarını dağıtmak, elbette basının ilgisini cezbedecektir.

Basının ilgisini dünyanın her köşesinde yüksek tutmak neredeyse imkansızdır. Bunu deneyen her on kişiden dokuzu akıl hastası olmuştur. Eğer medyadaki yerinizin az oluşu moralinizi bozuyorsa, derin bir nefes alın, rahatlayın ve dünya turunu programınızı yeniden gözden geçirin. Belki sadece "Big in Japan" olmak o kadar da fena değildir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:38 am

Müzik Bestelemek

Harika şarkılar yazmak için iyi bir besteci olmak gerekiyor. Sadece zaman ve çok çalışma harika sonuçlar doğurur.

Karakter sayfanızda sağdaki "Şarkılar" linkine tıklayın. Böylece şarkı yazma sayfanıza gideceksiniz. Şimdiye kadar bir şarkı üzerinde çalışmaya başlamadıysanız; şimdi, başlamak için harika bir zaman. "Y vermeniz gerekli ve eğer isterseniz şareni Şarkı Tasarla" üzerine tıklayın. Şarkıya isimkı hakkındaki kişisel fikirlerinizi ya da şarkı sözlerini yazabilirsiniz.

Her üç günde bir birden fazla şarkı üzerinde çalışmaya başlarsanız şarkılarınızın kalitesi düşer. Üç günden kısa aralıklarla yaratılan şarkılarda daha az ilham olacaktır.

Şarkıyı tasarladıktan sonra müzik üzerinde mi yoksa sözler üzerinde mi çalışmak istediğinize karar vermeniz lazım. Hangisi üzerinde çalışacağınızı seçmek için şarkının solundaki iki sayaçtan birine tıklamanız yeterli. Müzik için yeterince çalıştıktan sonra sözler için çalışmaya başlayabildiğiniz gibi tersini de yapabilirsiniz.

Şarkılarınız üzerinde çalıştığınızda zamanla gelişecekler. Bir şarkı sizi mutlu edene kadar üzerinde çalışmaya devam edin. Bütün şarkılar büyük hit olamaz.

Karakterinizin bir şarkıyı tamamlama süresi ne kadar iyi bir şarkı yazarı olduğunuza bağlıdır. Gelişim çubuğu dolduğunda melodi ya da söz maksimuma ulaşmış demektir. İyi şarkı yazmak daha uzun sürer.


İlham Tohumları

İlham tohumları, üzerinde çalıştığınız şarkı için yazdığınız şarkı sözünü ya da yaptığınız besteyi geliştirmek için kullanılabilecek küçük şeylerdir. İlham tohumu kazanmanın en kolay yolu karakteriniz Bütün Gece Partile modundayken kulüplerde takılıp canlı konser izlemektir. İlham tohumu kazanmak için partilediğiniz sırada cebinizde belli bir miktar para olması gerektiğini unutmayın.

Bu tohumların etkisi kullanıldığı anda görülmez. Tohumlar şarkının kalitesini olabilecek en yüksek değere çıkartır. Şarkıyı en iyi haliyle bitirmek için gerekli olan zamanı harcamalı ve çabayı göstermelisiniz. Şarkıyı bitirene kadar üzerinde çalışmayacaksanız o şarkı üzerinde tohum harcamak anlamsız olur.

Ancak, ilham tohumları kullanmak her zaman iyi olmayabilir. İlham tohumunu her kullanışınızda şarkınızın orijinalliğini düşürürsünüz. Şarkıyı ne amaçla kullanacağınıza bağlı olarak, bu çok da önemli olmayabilir. Buna siz karar vereceksiniz.

Zamanla ilham tohumlarının değeri düşer ve birkaç gün içerisinde tamamen yok olur. Bu yüzden bulduktan sonra en kısa zamanda kullanmalısınız. Tohumun şarkınızda etkili olması içinse şarkıyı hızla bitirmeniz şart değildir.


Müzik bestelerken aşağıdakiler yardımcı olabilir:

• İyi şarkı yazmaktaki en büyük etken karakterinizin müzikal yeteneğidir.

• Müzik bestelerken evde ya da otelde kalmak iyi bir fikir.

• Bestecilik ve Şiir yazma yetenekleri faydalıdır.

• Karakterinizin önceliğini Müzik Bestele olarak ayarlayın.

• Yeni şarkı üzerinde çalışmaya başlarken sağlığınızın iyi olması yararınızadır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:38 am

Baskın Enstrümanlar

Her yeni şarkı yazdığınızda şarkının hangi enstrüman için yapılmış olduğunu belirlemeniz gereklidir. Bir şarkının baskın enstrümanları, şarkı sahnede çalınırken ön plana çıkar.

Baskın enstrümanlarını sahnede çalmıyor bile olsanız, şarkıyı canlı olarak çalabilirsiniz. Ancak büyük ihtimalle kötü bir performans olacaktır. Bu nedenle, grubunuzda kullandığınız enstrümanları seçmek daha akıllıca olabilir. Sahne Performansı bölümünden bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Tempo

Bu, şarkınızın temposunu ayarlar. İtalyanca kelimeler size bir anlam ifade etmiyor olabilir. Tempo kelimelerinin okunuşları, yaklaşık olarak dakika başına vuruş değerleri ile benzerlik göstermektedir.
Largo - 40
Lento - 60
Adagio - 66
Andante - 76
Moderato - 108
Allegro - 120
Presto - 168
Vivace - 200

Melodi Türleri

Hayranlarınız sadece bir tür melodi kullanırsanız zamanla sıkılacaktır. (Eğer bir Ramone değilseniz). Bütün melodi türlerini kullanmanız gerekmiyor. Ancak hangi kombinasyonların sizin sanatçınıza daha çok uyduğunu keşfedin.

Türkü
Bunun bütün yavaş şarkıları tanımlayan bir isim olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sevişme müziği yazma sanatı bir günde öğrenilmez.

Dile Dolananlar
Sahnenin ortasında durum 10000 kişinin sizin yazdığınız bir şarkıyı bir ağızdan söylemesini dinlemek en narsist tatmin yollarından biridir. Gerçi siz bunu iyi bir dile dolanan şarkı yazmadan öğrenemeyeceksiniz.

Dans Müziği
Bir DJ için en büyük kabus boş bir dans pistidir. Bu tür acil durumlara karşı bu şarkılar kullanılabilir. Dans müziği değişik müzik türlerinde aynı başarıyı göstermektedir.

Kolay Dinlenenler
Kendi şarkılarınızı radyoda duymaktan asla sıkılmazsınız. Diğer insanlarında sıkılmadığından emin olmak için bu tür şarkılar yazın.

Marş
Temsili, abartılı ve melodramatik besteler ve marşlar. Bir marş kendi türünü tanımlayan ve kutlayan bir şarkı da olabilir. Örneğin bir “Rock'n Roll Marşı” olan I Love Rock and Roll (Joann Jett [Smith değil]). Genelde müthiş bir marş ile acınası bir azamet beklentisi arasında ince bir çizgi vardır.

Halkı Coşturan Müzikler
Bazen karşınıza zor bir izleyici çıkar ve onları kazanmak için kendinizden ödün verirsiniz. Unutmayın hiç kimse hergün yılbaşını kutlamak istemez. Halkı coşturan müziklerin etkileri çok yoğun olarak müzik türüne de bağlıdır. Heavy Metal coşturmaları bazı ciddi head-bang aktivitelerine, Reggae coşturmaları ise izleyicilerin Mary Jane'lerini çıkarmakarına yarayabilir.

Basit Müzik
Sadece üç nota, ve gerçekler. Ne fazla, ne eksik.

Müzisyenler için Müzik
Sırtınızı izleyenlere dönün ve içinizdeki gerçek virtüözü bulun. Bu tür müzik kendi grubunuz içinde çok saygınlık kazanmanızı sağlarken, kitleler tarafında sevilmenize yaramayabilir. Sanat için sanat.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:39 am

Prova

Bir sanatçı olarak kariyerinizin en önemli etkenlerinden biri de provadır.Her zaman için yoğun programınızda prova, veya bazılarının dediği gibi parçalarınızı çalışmanız için zaman olmalı.

Eğer sahneye veya kayda parçalarınızı çalışmadan çıkarsanız, çok da iyi bir performans beklemeyin.

Prova için tek yapmanız gereken, yerel bir prova stüdyosuna gidin ve boş bir zamanı ayırtın.Bütün prova stüdyolari aynı anda en fazla iki gruba birden hizmet verebilir.Baska bir şey için ayırttığınız zaman ile prova için ayırttığınız zamanın çakışmamasına dikkat edin. Ayrıca bir yerden bir yere gitmek için yeterli vakit olmasi için, iki ayırtılmış zaman arasında en az bir saat olduğuna emin olun.

Bir prova genelde 4 saat sürer.Bu süre esnasında, repertuarınızdaki şarkılardan solundaki kutuyu işaretlediğiniz parçaları çalışırsınız. 10'dan fazla parça seçmek, çalışmak için yeterli vakit olmayacağından, size bir yarar sağlamaz.

Çalışmak için ne kadar az parça seçerseniz, çalıştığınız parçalar o kadar iyi olacaktır.Bu şu anlama geliyor ki, eğer bir parça kaydetmeye gidecekseniz, sadece ama sadece o şarkıyı çalışmak sizin için en iyisi olacaktır. Ayrıca, parçanın çalışılmasında ilerledikçe, o parçanin ilerleyişi gittikçe yavaşlayacaktır. 100%'e yaklaşmak zordur ve çok çalışma gerektirir. Bütün repertuarın 100%'e gelmesi neredeyse imkansızdır.

Çalışmadığınız parçalar zamanla unutulacaktır. Bu yüzden, sahnede iyi olmak istiyorsaniz, sürekli prova yapmanız gerekecektir.


Prova ve Müzik Türü Yetenekleri

Grup üyelerinizin müzik türündeki yetenekleri provanın getirisinde büyük rol oynar.

Eğer grup üyeleriniz çalıştığınız müzikte yetenekli değillerse en yüksek prova seviyesi 50%'dir.Geri kalan 50% sadece grup üyeleri türde yeterince yetenekli ise kazanilabilir.Müzik türü yetenekleri aynı zamanda şarkıları ne kadar hızlı çalışabileceğinizi de etkiler.

Prova esnasında her şarkı ayrı ayrı değerlendirilir. Bu şu anlama gelir, eğer türünde yeteneğiniz olmayan şarkılar çalışıyorsanız bu, yeteneğinizin olduğu türdeki şarkıların durumunu etkilemez.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:39 am

KONSER AYARLAMAK

Kariyerinize iyi başlamanın püf noktası, başarılı bir gösteri düzenlemektir. Repertuarnıza birkaç parça eklediğinizde işiniz bir mekanda gösteri ayarlayıp, elinizdekileri seyircinizle paylaşmaya kalmış demektir

Nasıl bir gösteri ayarlarım?

Bir gösteri ayarlamanın pek çok yolu var aslında. En Basiti, "It's Pop" adlı derginin yerel sayısını okumaktan geçiyor. 'Özel Dosyalar' bölümünde hangi klüplerin size sorgusuz sualsiz gösteri zamanı verdiklerini görebilirsiniz. Son olarak klübe gidip, gösteriniz için bir tarih aldığınızda da artık hazırsınız demektir.

Bazı klüpler sizin, kendi başınıza, gösteri tarihinizi belirlemenize izin vermektense size davetiyeler yollayarak bunu hallediyor olabilirler, bu tip durumlarda davetiyeyi ilk kabul edenin gösterisi geçerli sayılır. Bu davetiyeler de aynı şekilde derginin 'Özel Dosyalar' bölümünde bulunabilir.

Mevcut olan en iyi klüplerde çıkabilmek için de büyük ihtimalle klüp sahibi ya da yönetiminden sorumlu kişisi (CEO) ile temasa geçip size özel davetiyeler yollamalarını isteyeceksiniz.Büyük gruplarla aynı sahneyi paylaşma şansını yakalamak için tek yolunuz bu, üzgünüz Smile

Bir gösteri ayarladıktan sonra yapacağınız şey, gösterinizi şekillendirmek olacaktır.

Nefes kesici bir gösteri yapmak hakkında daha fazlasını öğrenmek için, Sahneye Çıkmak bölümüne bir göz atın.


BILET SATıŞLARı

Konser tarihiniz ayarlandığı andan itibaren (sanatçı kendi ayarlamış ya da gelen bir daveti kabul etmiş olsa da), hayranlarınız bilet rezerve etmeye başlar. Konser bir yıldan daha sonraki bir tarihe ayarlanmışsa hayranlarınız bu konseri zamanı gelene kadar görmezden gelecektir. Kimse bu kadar uzun zaman önceden plan yapmaktan hoşlanmaz.

Bilet rezervasyonu konser başlayana kadar devam eder. Bilet satışından gelen parayı 24 saat sonrasına kadar alamazsınız: bu süreye kadar önceden alınmış biletlerin parası ödenmez - bilet fiyatı son fiyattan hesaplanır, rezerve edildiği fiyattan değil.

Yerel şöhretiniz çaldığınız şehirdeki bilet satışını önemli ölçüde etkiler. Yerel şöhretiniz sizi sahnede görmek isteyen hayran sayınızı belirler. (Tabi ki fiyat doğru belirlenmişse.) Bu hayranlar genellikle konserlerinize yılda bir defa gelmek ister. Yani aynı şehirde üst üste konser vermek, hayranlarınız sizi daha yeni izlemiş olduğundan çok da anlamlı değil. Çok sayıda ufak çaplı konserler vermekle daha az sayıda bütün hayranlarınızın sizi görecebileceği daha büyük konserler arasında seçim yapmak size kalmış. Yılın tam olarak hangi zamanında konser verdiğiniz farketmez. Hepsini sırayla yapabilir ya da zamana yayabilirsiniz. Yalnız hayranlarınızın önceden bilet rezerve edebileceği zamanı bıraktığınıza emin olun.

Klübün kalitesi ve mekanın tür kuvveti de sanatçınıza uyuyorsa bilet satışınızı etkiler. Hiçkimse eski bir barda sıkıcı müzik dinlemek istemez.

Bilet Limitleri

Ufak konserler fazla planlama gerektirmez. Konserler büyüdükçe klüp yöneticisi için işleri organize etmek zorlaşır.

Bir konser ayarlandığında bilet limiti klubün standart bilet limiti ile başlar. Standart bilet limiti klüp yöneticisi tarafından belirlenir. Konser ayarlandığı anda klüp belirlenmiş limit için gerekli ödemeyi yapmak zorundadır.

Klüp yöneticisi, satışların iyi gittiğini gördüğünde, sonraki herhangi bir zamanda o konser için limiti yükseltebilir. Ancak, satış limite dayanırsa, limit yükseltilene kadar satışlar durur.

Limitler:

500 kişi: hiç
1000 kişi: 200 YTL
2000 kişi: 700 YTL + önceki masraflar = 900 YTL
5000 kişi: 1 700 YTL + önceki masraflar = 2 600 YTL
10000 kişi: 3 500 YTL + önceki masraflar = 6 100 YTL

10000 kişi bir klüp konseri için üst limittir.

Konser iptal etmek

Bir konseri iptal edebilirsiniz ancak bunu konsere çıkmanız imkazsız olmadığı sürece tavsiye etmiyoruz: Konser iptal etmek hayranlarınızı sinirlendirir ve söhretiniz darbe alır. Bu durum konser düzenlemeleri için harcama yapmış olan klüp yöneticisinde kötü izlenim bırakmanıza da sebep olur.

Bilet fiyatını düzenlemek

Klüp yöneticisi bilet fiyatını herhangi bir zamanda indirebilir. Konser ilk ayarlandığında (klup sahibinin de düzenleyebildiği) standart bilet fiyatı kullanılır. Klüp yöneticisi bilet fiyatını herhangi bir zaman düşürebilir anca yükseltemez.

En iyi bilet fiyatı yoktur. Bu her zaman sanatçının popüleritesine bağlıdır. Az popüler sanatçılar 5 dolar gibi ucuz biletlerle daha iyi sonuç alırken liste başı sanatçıların biletleri tanesi 100 dolardan satabilir. Ancak genel geçer bir kural mevcut: ucuz bilet, konserlere daha fazla izleyici getirir. Fiyat aynı zamanda biletlerin rezerve ediliş hızını belirler. Yüksek fiyatlar hayranlarınızı tereddüte düşürüp rezerve hızlarını düşürür. Daha düşük fiyatlar koşa koşa bilet almaya gitmelerini sağlar. Sonuç olarak bilet fiyatlarını belirlemek tamamen oyunculara kalmıştır... Paranın mı peşindesiniz? Yoksa izleyici kitlenizin kalabalık olmasını mı istiyorsunuz? Hayranlarınızın çoğu sizi görmüş olacağı için yıl sonuna doğru bilet fiyatlarınızı düşürmek mantıklı olabilir. Boş koltuklara konser vermekten bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Sanatçı kararları

Sanatçı olarak, konser vereceğiniz klübü ararken karar vermeniz gereken birçok konu var. Sizin tarzınızda grupları hedef alan klüpleri seçmelisiniz.

En popüler gruplar için, yüksek standart bilet fiyatlı klüpler, bilet satışı yapıp klübü doldurmak açısından en iyi seçenek olabilir. Standart bilet fiyatı düşük olan klüpler, çömezler için daha uygun olabilir. Adını hiç duymadıkları bir grubun biletlerini alacak kadar çılgın 10 adam yerine gitar rifinizin muhteşem olduğunu yayacak 100 kişinin sizi izlemesi daha iyi.

Klüp yöneticisinin çalışkan ve aktif olduğunu anlamak da önemli. 500'den fazla bilet satmaya başladığınızda CEO ya da klüp yöneticisi daha kalabalık bir izleyici kitlesi sağlayabilmeli. Forum, kimin artık umursamayan tembel CEO olduğunu ya da kimin klübü için çabalayan insanlar olduğunu anlamak için yardımcı olabilir.

Klübün kalitesi önemli; Daha iyi klüp, daha kalabalık izleyici. En iyi klüplerin saatleri haftalar öncesinden dolmuş olabilir ve bu klüpler fazla satış yapmayacak çömez gruplarla yeterince ilgilenmeyebilir.

Konseri mümkün olduğunca iyi sergilemek konusunda hazırlıklı olmanız gerektiği aşikar. Konu ile ilgili detaylar Sahnedeki performans bölümünde mevcut.

Konser düzenleme masraflarıyla ilgili detaylı bilgi

(Gelcekte şirket açmayı düşünmeyen bir sanatçıysanız, bu bölümün geri kalanını geçebilirsiniz)

Düzenleme masrafları üç kategorideki harcamalarla gerçekleşir:

* Güvenlik düzenlemeleri. Bu, geçici güvenlik görevlililerini tutmak ve daha büyük konserlerde kafes oluşturmak gibi şeyleri içerir.

* Sağlık düzenlemeleri. Hastaneden tıbbi eğitim almış insanların konserde bulunması gereklidir. Konser ne kadar büyük olursa o kadar daha iyi eğitimli olmaları gerekli. (tabi ki doktorlar)

* İdari masraflar. Konserin çok gürültülü vs. olmaması gibi durumları engellemek için bürokratların bir müfettiş göndermesi gereklidir. Bu konuyla ilgili belediyenin büyük konserlere uyguladığı ufak bir ücret var.

Üç katergoriden oluşan masraf-limitler ve sonuçta parayı alan mekan tipleri:
500 kişi: hiç
1000 kişi: Güvenlik şirketleri için 200 YTL
2000 kişi: Güvenlik şirketleri için 500 YTL
Hastaneler için 200 YTL

5000 kişi: Güvenlik şirketleri için 1 000 YTL
Hastaneler için 500 YTL
Belediye Binası için 200 YTL

10000 kişi: Güvenlik şirketleri için 2 000 YTL
Hastaneler için 1 000 YTL
Belediye Binası için 500 YTL
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ekin Ilgaz

avatar

Mesaj Sayısı : 357
Kayıt tarihi : 07/12/08
Yaş : 30
Nerden : AşksıZ

MesajKonu: Geri: sanatçı şöhreti   Paz Ara. 07, 2008 10:40 am

grup için temel bilgiler x)
paylaşım için sagol x)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:40 am

SAHNEYE ÇıKMAK

Bunun için kariyer sayfanızda bulunan "Konserler" bölümüne girip, bahsi geçen gösterinin yanında bulunan "Konser Planı" seçeneğine tıklayarak gerekli menüyü açabilirsiniz. Buradan çıkacağınız konserde hangi parçalarınızı, hangi sırada çalmak istediğinizi seçebilir, ve gösteri boyunca seyircilerinizi etkilemek için neler yapacağınızı ayarlayabilirsiniz.


İyi Bir Gösteri Nasıl Olur?

İyi bir gösterinin temel taşı bolca pratik yapılmış,iyi şarkılarınızı sahnede seyircilerinizle paylaşmaktır. Ünlenmiş şarkılar, insanların kulaklarında yer edip eskimeye başlamadıkları sürece iyi tepki alırlar.

Gösterinizi müzik harici sahne şovlarını gereğinden fazla kullanarak sıkıcı hale getirmeyin.

Grubun durumu önemlidir. Birbiriyle sıkı ilişkiler kuran, sağlıklı ve mutlu grup üyeleri sahip olacağınız büyük artılardan birisidir. Çekicilik, dış görünüş, ve vokal yetenekleriniz gibi özelliklerin hepsi performansınıza katkıda bulunur.

Komple cover çalmaktansa, grup üyelerinin yaptığı parçalara yer vermek daha başarılı sonuçlar getirir.


Grup Üyeleri ve Enstrümanlar

Şarkıları herhangi bir şekilde düzenlenmiş müzisyenlerle çalmak mümkün olsa dahi her zaman grupta şarkıların baskın enstrumanlarını öncelikli olarak çalacak olan elemanların bulunmaları faydalıdır.

Müziği en iyi çalan grup şarkıların dominant enstrumanlarıyla grup üyelerinin birinci rolleri uyuşan gruptur. Mesela, Solist Vokal, Elektro Gitar, Bas Gitar ve Davul için yazılmış bir şarkı en iyi şekilde birinci görevi Solistlik, Elektro Gitarist, Bas Gitarist ve Baterist olan sanatçılar tarafından çalınır.

Buna rağmen çok puan kaybetmeden bu mükemmel eşleşmeyi değiştirmek de mümkündür. Yani eğer sistemin rol yapmanızı önlediğini düşünüyorsanız bunları farklı şekilde yapmak konusunda rahat olun. Enstrumanların bazılarını bu şekilde halleder haldeyseniz tamamdır.

Ancak şarkıları çalarken birçok grup üyesinin hiçbir şey yapmadan durmasını tavsiye etmeyiz. Enstruman kurallarını bir çoğunu es geçebilme olanağınıza rağmen sadece piano için yazılmış bir şarkıyı bütün bir orkestra ile sahneye koymak pek de mantıklı değildir.

Bir grup üyesinin ikinci sahne göreviyle dominant enstrumanı çalabilmesi eğer etrafta birinci rol olarak çalacak kimse yoksa kesinlikle mümkündür. Ama aklınızda olsun, grupta bir tane birinci rolü elektro gitarist olan müzisyen varsa, Jimi Hendrix bile ikinci görevi elektro gitarist ise onun görevinin önüne geçemez. Şarkıların puanları hesaplanırken her zaman birinci sahne görevleri değerlendirilir.

Eğer birden fazla müzisyen aynı birinci ya da ikinci sahne görevine sahipse ilgili şarkıda sadece o enstruman için en uygun olanının katkısı hesaplamada dikkate alınır. Yalnız aklınızda bulunsun, enstruman yeteneği en yüksek olan müzisyen her zaman en uygun kişi olmayabilir, burada başka faktörler de rol oynar. Bu da demektir ki bir grupta bir Elektro gitaristten fazla olması illa ki kötü bir fikir değildir.


Ekstra Hizmetler

Hepimiz, gerçek rock yıldızları gibi, bize özel hizmet edilmesini ve şımartılmayı severiz. Ekstra hizmetler listeniz, konser için gittiğiniz her barın tedarik etmesini istediğiniz şeylerin bir listesidir. Başlangıçta ekstra hizmetler listesine ekleyebileceğiniz çok fazla şey yoktur. Fakat şöhretiniz arttıkça listeye ekleyebileceğiniz yeni ve birbirinden lüks istekler açılacaktır.

Pahalı bir ekstra hizmetler listesine sahip olmak yalnızca kişisel egonuzu tatmin etmez, aynı zamanda hayranlarınızı da etkiler. Fakat bazı çok lüks ekstra hizmetlerin oldukça yüksek olan maliyetleri, o hizmete gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamanızı gerektirebilir. Özellikle isteğiniz sizi biraz aşıyorsa.

Her konserden önce, konserin verileceği bar, ekstra hizmet maliyetlerinizin ne kadarını ödeyebileceğini belirtir. Barın bu bedeli ödeyememesi durumunda "kaybınız", toplam ekstra hizmetler bedelinizden eksik kalan ücretle orantılı olacaktır.

Not: Ekstra hizmet maliyetlerinizi sürekli kontrol edin. Şöhretinizde dalgalanmalar oldukça, ekstra hizmet listenizde hiç bir değişiklik yapmasanız bile maliyetleriniz değişkenlik gösterecektir. Sonuçta, bir rock yıldızı tarafından talep edilen lüks, yumuşak havlular, özenti bir garaj grubu tarafından istenen kirli bezlerden daha pahalıya gelecektir.


Konser öncesi tavsiyeler :

• Uygun miktarda şarkı çalın, ne çok fazla olsun, ne de çok az.

• Gösterinizin yer alacağı klübün bulunduğu şehire gitmeyi unutmayın.

• Gösteriniz esnasında, konserinizin gidişatını klübün anasayfasında görebilirsiniz.

• Konser esnasında mekanı terk etmeyin!

Seyircilerin daha önce hiç duymadığı şarkılar, canlı performans esnasında çalındıktan sonraki 24 saat içinde seyirciler tarafından öğrenilmiş sayılır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:40 am

bitmediki daha
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:41 am

Tur Otobüsleri

Bir tur otobüsü sahibi olmanın asıl amacı grubunuzun bütün aletlerinin konserler için taşınabilmesidir.

Büyük bir tur otobüsüne ya da tonlarca ekipmana sahip olmak zorunda olmasanız da iyi bir gösteri çıkarmak istiyorsanız bunlara ihtiyaç duyacaksınız. Sahne Ekipmanları dükkanından satın alınan her eşya, sanatçı tarafından ödenecek ve direk olarak tur otobüsünüze koyulacaktır, bu demek oluyor ki aynı şehirde olmalısınız.

Önemli nokta, tur otobüsünüzün konser vereceğiniz şehirlere zamanında varmasıdır, bunun için programınızı fazla sıkı yapmayın. Aynı zamanda bir iki tane tamir çantası almanız da aracınız bozulduğunda işinize yarayacaktır. Özellikle aracınız iyi durumda değilse. Eğer tamir çantanız yoksa aracınız varış noktasına çekilecektir ve bu gecikmelere sebep olabilir.

Her istediğinizde araba satıcılarına gidip aracınızı değiştirebilirsiniz. Değiştirdiğiniz aracınızın durumu ve tipine göre bir miktar para alırsınız. Bu seçim çok önemli olabilir o yüzden yeni aracınızın size en uygun araç olmasına dikkat edin.


Tur otobüsünüzü hareket ettirmek

Otobüs hareketlerinizi sanatçı sayfanızdan ayarlayabilirsiniz. Bir grup üyesi olarak, seyahatinize tur otobüsünüzle mi yoksa alternatif bir yolla mı çıkacağınıza karar verebilirsiniz. Aynı zamanda eğer VIP üye iseniz, tur otobüsünüz otomatik olarak da hareket edebilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi almak için Kurallar bölümünün altından sanatçı tercihlerine göz atın.


Sahne Ekipmanı

Konsere getirdiğiniz sahne ekipmanı konser performansınızı etkiler. Ayrıntılı ekipman listesinde aracınızdaki tüm ekipmanı ve durumlarını görebilirsiniz. Kişisel enstrümanlarınızı ister yanınızda isterseniz tur otobüsünüzde tutabilirsiniz. (Merak etmeyin konser saatinde mekana getirileceklerdir.)

Zamanla sahne ekipmanınız eskir, bir veya iki yıl içinde bunları değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Diğer bir önemli nokta ise, mekanın ses kapasitesi ve sizin ses çıkış gücünüzdür. Eğer mekan sizin ekipmanınızı kaldırabilecek kadar iyi değilse mümkün olan bütün puanları alamazsınız.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:41 am

Şarkınızı kaydetmek albüm çıkarmanın ilk adımıdır.

Bir şarkıyı kaydetmek için, kayıt stüdyosunda yer ayırtmalısınız. Bu iş biraz pahalı olabilir, sanatçınızın hesabında yeterince para olduğundan emin olun. Fiyatlar her stüdyoda farklı olabilir, hırslı stüdyo sahipleri tarafından soyulmayın.

Bir stüdyoda seans ayırttığınızda hangi şarkıyı çalmak istediğinizi de seçmek zorundasınız. Sadece reperturarınızda olan ve hakkınız olan bir parçayı seçebilirsiniz. Grup üyelerinin yazdığı veya haklarını satın aldığınız şarkıları çalabilirsiniz.

Kayıt için stüdyoya girmeden aşağıdakileri gözden geçirirseniz daha iyi bir kayıt yapmanız mümkündür:

• Şarkıyı daha önce çalıştığınızdan emin olun.

• Bütün grup üyeleri orada olmalıdır.

• Grup üyelerinin ruh hallerinin iyi olduğundan emin olun.

• İyi bir kayıt stüdyosu seçin.

• Grupta albüm yapımı konusunda yetenekli birisinin olması daha iyidir.

• Bütün seans boyunca bütün grup üyeleri stüdyoda olmalıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:41 am

Albüm Kontratları ve Albüm Kaydı

Kariyeriniz parlamaya başladı, yerel barlarda konserler veridiniz ve kendinize ait birkaç şarkıyı kaydettiniz. Şimdi bir kontrat yapma zamanı geldi.

Albüm çıkarmak için bir kontratınız olmalı.

Albüm kontratları bazen yerel dergide de çıkar. Ancak genelde bir albüm yapımcısıyla temas kurup onları ikna etmeniz gerekir. Yapımcıya bir mesaj gönderir ve kendinizi tanıtırsınız. İyi kontratlar yapmanın tek yolu budur.

"It's POP" dergisinde bulacağını kontratlar muhtemelen çok zayıf olacaktır. Ruhunuzu şeytana satmak istemezsiniz değil mi?

Kontratta kazancın ne kadarını sanatçınızın alacağı belirtilir. Hakettiğiniz parayı alacağınız bir kontrat yapmayı tercih edebilirsiniz. Bir sanatçı olarak mümkün olduğu kadar fazla sadakat isteyeceksiniz.

Albüm üzerinde çalışmak için "Albümler" seçeneğini seçin ve "Albüm üzerinde çalış"ı seçin. Yeterli şarkı ekledikten sonra albümünüzü yapım şirketine gönderme seçeneğiniz olacaktır.

Basılması için gönderdiğiniz albümünüzün çıkması tamamen yapım şirketinin sahibine bağlıdır. Daha iyi şarkılar ekleyene kadar albümünüzü çıkarmayacağını söyleyebilir. Albümünüzü çıkarmaya karar verdiği anda söz konusu albüm "Discografi" bölümünüze geçer ve satılmaya başlanır.

Her hafta albüm satışından para alırsınız. Albüm anlaşmasını bozarsanız hiç para alamazsınız.

Önemli bilgi:
• Satışa çıktıktan belli bir süre sonra albümünüz bir derece alır.

• Sadece single'lardaki şarkılar radyoda çalar.

• Çok kısa zamanda fazla albüm çıkarmak satışları kötü etkiler.

• 8 Şarkıdan fazla şarkı içeren albümler her şarkı için çok ufak bir artı puan kazanır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ekin Ilgaz

avatar

Mesaj Sayısı : 357
Kayıt tarihi : 07/12/08
Yaş : 30
Nerden : AşksıZ

MesajKonu: Geri: sanatçı şöhreti   Paz Ara. 07, 2008 10:41 am

Ayben Çam demiş ki:
bitmediki daha
,

evet hala yasıosun farkındayım xD
ama emegine teşekkr ediorum xD
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:42 am

Albüm Satışları

Albüm satışları haftalık olarak hesaplanır. Gelir, yapım şirketi ve sanatçı arasında kontratları uyarınca paylaşılır. Albüm satışları "şehir pazar bölümlerine" göre olur. Bir pazar bölümü "genç erkekler" olabilir. Yani, örneğin, belli bir miktar albümü New York'taki genç erkeklere belli miktar albümü, Londradaki erişkin bayanlara satarsınız.

Yapım şirketinin elinde yeterince destek albüm bulunmalıdır. Yapımcı için belli bir albümün ne kadar satacağını bilmek zor bir iştir, buna göre bir sipariş vermek mecburiyetindedir.

Yeni çıkan albümler eskilerden daha iyi satarlar. Satışlar, piyasaya çıkmalarından hemen sonra fırlar ve yavaş yavaş düşer. Eski albümler, özellikler single'lar bir süre sonra satmazlar.

Albümdeki en ünlü ve en yeni parça "lokomotif şarkı" olarak görev yapar. Albüm satışlarının büyük bölümünden bu şarkı sorumludur. Bu şarkı ne kadar ünlü olursa ve ne kadar yeni olursa o kadar iyidir. Bir albüm çıkarırken içinde en az bir ünlü şarkı olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun albümlerde bu lokomotif şarkının yeniliğini göz ardı edebilirsiniz.

Aşağıdakiler albüm satışlarını büyük ölçüde etkiler:
• Sanatçının bir pazar bölümünde ne kadar ünlü olduğu
• Sanatçının bir şehirde ne kadar ünlü olduğu
• Albümün ne kadar iyi olduğu (eleştirmen notu)

Single'lar ve albümler farklı formüllerle hesaplanırlar. Albümlerde sanatçı şöhreti ve popülerliği biraz daha önemsizdir, kaydın ne kadar yeni olduğu daha az önemlidir (single satışları çıkış tarihinden sonra çok hızlı düşmeye başlar), albümün kalitesi (eleştirmenlerden kaç yıldız aldığı) single'lardan daha önemlidir, albümler single'lardan farklı olarak "lokomotif şarkının" ünü yerine onun eskiliğinden etkilenirler.


Pazar Payı ve Sanatçı Popüleritesi

Albüm satışlarınız, değişik pazar bölümlerinde ne kadar popüler olduğunuza bağlıdır. Bir pazarda tanınırlığınızı arttırmak için onun ilgisini çekmelisiniz. Pazar payı popüleriteniz, o kısmın çaldığınız müzik türünü ne kadar sevdiği ve dünya genelinde ne kadar ünlü olduğunuza bağlıdır.


Radyoda Çalınan Şarkılar

Albümlerde şarkılar çıkardığınızda bunların, radyolarda çalınma şansı vardır. Radyolar, son zamanlarda ünlü sanatçılar tarafından çıkarılan, iyi kaydedilmiş şarkıları çalmayı tercih ederler.

Şarkılar, yapım şirketi onları basar basmaz radyo istasyonlarının çalması için piyasaya çıkarılırlar. Bir ay içinde çıkarılan albümlerin radyoda çalması için ek desteğe ihtiyaç yoktur. Ama albümün çıkışı bir aydan öncesine dayanıyorsa radyoda çalanları, insanların satın alması için desteğe ihtiyaç vardır. Yoksa albüm eski haber olur ve piyasadan çekilir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:42 am

SANATÇı TERCIHLERI

Grup Liderinin Kariyer sayfasındaki Tercihler sekmesinde bir takım ayarlara erişimi vardır. (Üyelere Özel)


TURNE OTEL TERCIHLERI

Grubun dünyada nasıl yolculuk ettiğini belirtir. Nasıl bir otelde kalıyorsunuz? Rock'n'Roll hayat tarzı talepkardır. Ve pahalı.

Tüm grup üyeleri bu ayarlamadan etkilenecektir.Fakat, grup üyelerinden birinin o şehirde bir dairesi varsa, o dairede kalacak ve bu seçenekten etkilenmeyecektir.

Önemli: Bir otel ayarı seçtiğinizde grup üyelerinin günlük otel masraflarını sürekli karşılayabileceğinden emin olmalısınız. Karşılayamadıkları takdirde grubun şanı zedelenecektir!

Herzaman otelde kal
Sırada üç seçenek var. Seçiminize göre kalacağınız ucuz/standart/lüks otele göre o şehirde bir miktar şöhret kazanırsınız. Ne kadar ünlüyseniz o kadar iyi bir otelde kalmanız ve o oranda kazanımınız olması beklenir. En ucuz oteller çömezler için iyi bir seçenek, standart oteller bir aşama daha iyi ve çoğu grup için iyi bir seçenek. Lüks oteller herkes için iyi ve mega starlar için tek iyi seçenek.

Ucuz, standart ve lüks otellerin fiyatları şehirdeki otel sahipleri tarafından belirlenir. Otel sahipleri dikkat: Sadece $20 ile $500 arasındaki fiyatlar geçerli, fiyatı bu aralıkta tutun.

Otel odasını dağıtmak?
Grup üyeleriniz otelden ayrılmadan önce otel odasını talan etmeyi tercih edebilirler. Çok klas bir davranış olmasa da kesinlikle rock'n'roll ruhuna uyan bir davranış. Grup üyeleri bunu yaptığı takdirde grubunuz şöhret kazanacaktır. Bu seçenek bireysel olarak grup üyeleri tarafından Öncelikler sayfasından kontrol edilir.


DAVET TERCIHLERI

Grubun davet kabul etme sınırlarını belirler.

Davetiye kabul etme
Size davet gelmesini istemiyorsanız bu alternatifi seçin. Düzenleme yapan insanlar konser ya da yarışmalar için size davet gönderemezler. Bu durum tercih yapılmadan önceki davetleri etkilemez.

Yalnızca yarışmalardan gelen davetiyeler
Bu seçenek konser davetlerini bloke edip yarışma davetlerine izin verir.

Davetiye alımına açık
Mümkün olduğunca çok sahne almak istiyorsanız bu alternatifi seçebilirsiniz. Çömezler için muhtemel en iyi seçenek budur. Aynı zamanda varsayılan değer olarak ayarlanmıştır.


PERFORMANS HıRSı

Sanatçının sahnede nasıl davranacağını ve grup üyelerinin sahne aldıkları sıradaki hırsını belirler.

Sakin takıl
Sanatçınızın sağlığını korur. Ancak güzel yorum almak için en uygun yöntem olduğu söylenemez.

Normal
Sanatçınız için varsayılan davranış budur.

Ver Coşkuyu!
Sizin için yapılan yorumları yükseltmek için birkaç konser sırasında bunu seçin. Bu derece hırs sağlığınızı kötü etkileyeceğinden bu seçeneği idareli kullanmalısınız.


TUR OTOBÜSÜ HAREKETI

Bu tercih size, tur otobüsünüzün, konserden konsere otomatik olarak gitmesi ya da sizin elle bir seyahat programı çıkarabilmeniz seçeneklerini sunar. Bu özellik sadece VIP oyuncular için geçerlidir.

Otomatik ayarlama
Bu, biraz can sıkıcı olan tur otobüsü seyahat planı ayarlama işinden kurtaracaktır. Konserler arasında yeterince zaman bıraktıktan sonra, tur otobüsünüz otomatik olarak, sıradaki şehre doğru yola çıkacaktır.

Ancak unutmayın ki bu seçeneği kullandığınızda, grup üyeleriniz asla tur otobüsünü kullanamayacaklar, kendi imkanlarıyla seyahat etmek zorunda kalacaklardır.

Ayrıca, eğer otomatik olarak ayarladığınız tur otobüsü planınızı, elle değiştirirseniz bu tur otobüsünün hareketini engelleyecektir. Bu gerçekleştiği zaman tur otobüsünüz, bir sonraki otomatik hareket sırası gelene kadar bulunduğu şehirde kalacaktır.

Son dakikada bir yerde konser ayarlayıp derhal otobüsünüzü harekete geçiremezsiniz. Otobüsün harekete geçmesi için konserin iki günden daha önce ayarlanmış olması gerekir.

Otomatik seyahatlerin süresi daima, aşağı yukarı 18 saattir. Ancak, bu uzunluk her zamanki gibi farklı türden gecikmeler yüzünden değişebilir. Lütfen konserlerinizi tur otobüsünüzün muhtemel gecikmelerini de göz önüne alarak ayarlayınız. Seyahat yollarının uzunluğu hakkında daha fazla bilgi, Gezginin El Kitabı içinde otoyol haritasında bulunabilir.

Hazine sandığınızda biraz altın bulundurduğunuzdan emin olun, çünkü otomatik seyahatler de masraflı olabilirler. Aksi halde otobüsünüz yanlış bir şehirde kalabilir.

Çalışanlarınız arasında bir sürücü yoksa, tur otobüsü hareket etmez.

Elle Ayarlanmış
Bu herkes için olan ayarlama metodudur. Grup üyelerinizi tur otobüsüyle dünya turuna çıkarmak da, dünya turunun kanlı yoludur. Kendine saygısı olan hiç bir Rock'n Roll grubu aksi bir yol hayal etmez bile.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:42 am

Müzik Klipleri

Bir şarkıyı klipten daha iyi hiçbir şey duyuramaz.

Kendi klibinizi çekmek için kariyer sayfanızdaki 'Video Klipler' bölümünde bulunan 'Klip Yarat'a tıkladıktan sonra, önceden kaydetmiş olduğunuz şarkılardan hangisine bir klip çekmek istediğinizi belirlemek yeterli olacaktır. Bunları gerçekleştiren oyuncu otomatik olarak klibin yapımcısı olarak atanır.

Klip çekimi için mekan ve zaman ayarlamalarını Video Klip detayları sayfasındaki Zaman Ayarlama seçeneğinden halledebilirsiniz. Farklı yerler, farklı mekan ücretlendirilmelerine tabi tutulmaktadır. Video Klip masrafları Artist kasasından ya da kayır stüdyosunun kasasından ya da bu ikisinden belirli oranlarda alınır. Tüm masraflar klip çekimi esnasında hesaptan düşülür.

Video klip bittiğinde, grup ya da sanatçının sözleşmeli olduğu kayıt stüdyosu otomatik olarak yapım şirketi olarak atanır. Yapım şirketi herhangi bir klibe sponsorluk amacıyla bir bütçe ayırabilir. Yapım şirketinin bütçesi klibin çekim masraflarını karşılamadığında, Sanatçı ya da Grup kalan ödemeler için devreye girmelidir. Çekimler esnasında, yapım masraflarının karşılanamaması demek başarısız bir klip denemesi demektir. Bu tip durumlarda çekimler daha iyi bir tarihte yeniden başlatılabilir.


İyi bir klibin püf noktaları

Çekimler esnasında tüm grup üyeleri hazır bulunmalıdır. Temel oyunculuk becerisi ise klip çekimi öncesinde sanatçıların klip içindeki rollerine hazırlanmalarını mümkün kıldığı için (bu beceriye sahip olan oyuncular 'Öncelikler&Beceriler' kısmındaki kariyer görevlerini rollerine hazırlanmak için ayarlayabilirler) faydalıdır.

Klip üzerinde sağlık ve diğer beceriler gibi faktörler de önemlidir ancak TV de hemen herkes güzel ve çekici gösterilebildiğinden önem dereceleri ikinci sıradadır

Sonuncu ve en önemlilerinden birisi olarak..klip kadar, klibi çekilen şarkının da kalitesi önemlidir.


Yönetmenler

Mekan içinde klip yönetmenliğine en uygun kişi otomatik olarak yönetmen sıfatıyla atanacaktır. Uygun kişinin seçilmesinde beceri seviyeleri ve video için yapılmış olan ön hazırlık miktarları temel etkileyici faktörlerdir.

Bir karakter eğer ki, o anda başka bir iş ile meşgul ise,çekim zamanında yapım grubuna yönetmen olarak atanamaz.

Temel fotoğrafçılık, sinemacılık ve ilgili müzik türü gerekli yeteneklerdir.


Video Klibin yayınlanması

Video Klibin çekimleri bittiğinde Yapımcı şirket (bir diğer deyişle kayıt stüdyosu) klibi istediği zaman yayınlayabilir. Video Klibin yayınlanma ücreti kayıt şirketi tarafından ödenip, ücretin miktarı grubun büyüklüğüne göre değişir. Yayınlanan klipler bir şarkının ününü ve popüleritesini artırdıkları gibi grup için de önemli bir pazarlama aracıdır. Bir klibin, grubu ne derecede ve ne süreyle etkilediği eserin genel kalitesine göre değişir. Klipleri yayınlama zamanlamanıza özen gösterin, etkileri kısa sürelidir, genellikle gerçek zamana göre 1 haftayı pek de geçmezler.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:43 am

Grup Sıralaması

Burası, sizin sanat kariyerinizi diğerler grup ve sanatçılarla karşılaştırmanıza imkan sağlayan bir listedir. Tahmin edebileceğiniz gibi bütün bu çabalarınızın sonunda kendi müzik türünüzde birinci sıraya yerleşip, gerinizde bıraktıklarınıza alaycı bir bakışla cevap vermekten daha tatmin edici bir şey yoktur.

Otomatik sıralama sistemi listelerdeki sanatçı ve grupların yerlerini hafta içerisinde farklı zamanlarda düzenler. Bu sistem genel olarak ağır işler ve uzun vadede gösterdiğiniz performansı sıralamanıza yansıtır. Ne kadar yükseldiğiniz ise sanat kariyerinizin TÜM yönlerinde ne kadar başarı gösterdiğinize bağlı olarak değişir; Albüm satışları, Konserleriniz, Radyoda yayınlanan parçalarınız ve benzeri herşey bu kategoriye dahildir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ekin Ilgaz

avatar

Mesaj Sayısı : 357
Kayıt tarihi : 07/12/08
Yaş : 30
Nerden : AşksıZ

MesajKonu: Geri: sanatçı şöhreti   Paz Ara. 07, 2008 10:43 am

emegine tşkler xD
bide (ç)alıntı die ekelsen xD
güzel olurdu x)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ....   Paz Ara. 07, 2008 10:43 am

Teknik Elemanlar
Mutlu ve çalışkan bir ekip kariyerinize çok fazla katkıda bulunabilir. Bütün bu insanları işe almak zorunda değilsiniz, elbette onlarsız da gayet iyi olabilirsiniz. Ancak, büyük yıldızlar için güvenebilecekleri bir ekipleri olması, bir mecburiyettir.

Sanatçı tarafından ekibin parası haftalık olarak ödenir. Eğer sanatçı, ekibinin parasını ödeyemezse, keyifleri kaçar ve daha kötü bir iş çıkarırlar. Etkinlikleri buna bağlı olduğu için, maaşını ödeyemeceğiniz çalışanlar almasanız iyi olur.

İnsanları işe alırken dikkatli olun. Çabuk neticeler almak için bir servet harcayıp gereksiz sayıda insan almayın. Genellikle, küçük mutlu ve işe yarar bir ekibe sahip olmak, kafası karışık, depresif bir grup metalcinin Devasa Dünya Turunuzu yürütmeye çalışmasından iyidir.

Ekip Ruh Hali
Mutlu bir ekip, iyi bir ekiptir. Kariyerinizin seyrine göre ekibin mutluluğu da dalgalanacaktır. Bir tur menejerinin olması genelde ekibin moralini yüksek tutar, özellikle çalışan sayısı fazlaysa. Emeklerinin karşılığı olan maaşlarını alamamaksa, onları çok üzer. Bunu yeni elemanlar alırken aklınızdan çıkarmayın.

Ekipten birilerinin kovulması, diğerlerinin keyfini kaçıracaktır.

Yetenek Düzeyi
Ekibinize yeni alınan her çalışan düşük bir yetenek puanıyla başlar. Zaman içinde, grubunuza ve çalışma arkadaşlarına alıştıkça yetenek puanı yükselir. Bundan dolayı birçok kişiyi işe alıp kovamak pek iyi bir fikir değildir.

Nakit Primler
Nakit prim vermek ekibinizin moralini bir hayli yükseltmeye yarar. Keyiflerini yüksek tutmak için prim vermek zorunda değilsiniz, ama bunun zararı da olmaz. Keyiflerini tavana vurdurmak akıl almaz paralara mal olabilir, o yüzden çok mecbur kalınmadıkça yapmamakta fayda var. Bunun yerine çok daha küçük primleri düzenli olarak vermek daha mantıklı. Haftada sadece bir kere nakit prim verebilirsiniz.


--------------------------------------------------------------------------------

Rodi
Bunlara geri hizmet teknisyenleri de diyebiliriz. Ama bu pek 'rock'n roll' gibi gözükmüyor değil mi? Bu çalışkan insanlar, müzisyenler tarafından kullanılan bütün ekipmandan sorumludur. Genellikle, havlular, su, sahnede bir konser programı olmasını sağlar ve oluşan tersliklerde müzisyenlere yardım ederler. Ancak en önemli görevleri, her konser için sahne düzenini indirip kurmalarıdır. Ne kadar fazla rodiniz varsa iş o kadar çabuk biter. Genel kural olarak bir rodi, saatte 10,000 watt'lık ekipman kurabilir.

Aynı zamanda bu elemanlar ekipmanınızın zarar görmesini de engelleyeceğinden, aletlerinizi ikide bir yenilemek zorunda kalmazsınız.

Ses Teknisyeni
Tayfanın bu çok değerli elemanı, enstrümanlarınızın ve vokalin seyirciye en mükemmel şekilde gitmesine çalışır. Neticede, dünyanın en iyi gitaristi insanın dilini yutturan solosunu atarken, vokalistin uğultusundan duyulmuyorsa, neye yarar o solo?

Işık Teknisyeni
Daha büyük konserlerde, sihirbazlık ustaları ışık ve özel efektlerin izleyici tarafından mümkün olduğu kadar mükemmel görülebilmesini sağlar.

Şoför
Şoför amca, otobüsü sürer. Sabah akşam hiç farketmez. Ancak şoför amca'nın direksiyonda uyuyakalması ihtimaline karşın bir de yedek şoför olsa fena olmaz.

Kişisel Asistan
Kişisel asistanlar, her bir grup üyesinin kişisel ihtiyaçlarını karşılar. Tekel bayii'ne gidip bir şeyler kapmaktan, yatağa güller sermeye kadar herşeye bakarlar. Kişisel asistanlar, grup üyelerinin mümkün olduğu kadar mutlu olması için ellerinden geleni yaparlar.

Grup üyesi başına bir kişisel asistan aslında işi görmelidir. Burda gereğinden fazla lükse kaçmaya gerek yok. Rock yıldızları o kadar da kaprisli değildir!

Tur Menajeri
Bir tur menajeriniz yoksa, dünya turunuzun yolunda gitmesi şans olur. Bu çalışanın yeteneği sayesinde, rodileriniz ortalıkta çil yavrusu gibi koşuşturmayacaklar, şoför amca bir ağacın altında uyuya kalmayacak, ses teknisyeniniz şoför amcanın yanında olmayacak, ve asistanlarınız indiğiniz uçağın hostesleriyle kaçmayacaktır.

Tanıtımcı
Müzik işinin her kategorisindeki sanatçılar basın ve yayın organlarının tanıtımından faydalanırlar. İşte burda tanıtımcı devreye giriyor.

Tanıtımcı gün boyunca, sanatçının bütün piyasa gruplarına mümkün olduğu kadar hoş görünmesini sağlar.

Muhasebeci
Muhasebeci, turunuzdan elde ettiğiniz gelirleri yönetir. Bilet satışları, kırılan pencereler, açılan davalar, pizza siparişleri, ve içilen galonlarca birayı takip ederler.

İyi bir muhasebeci sizin daha az para harcamanızı sağlayacak aynı zamanda da, yolda karşınıza çıkabilecek iki yüzlü dolandırıcılardan sizi koruyacaktır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ayben Çam

avatar

Mesaj Sayısı : 140
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ...   Paz Ara. 07, 2008 10:44 am

biliyorum
"alıntıdır" yazısınıda şimdi ekleyecektim
ilk üye olduğumda benim çok işime yaramıştıda buraya yazayım dedim
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Ekin Ilgaz

avatar

Mesaj Sayısı : 357
Kayıt tarihi : 07/12/08
Yaş : 30
Nerden : AşksıZ

MesajKonu: Geri: sanatçı şöhreti   Paz Ara. 07, 2008 10:45 am

Ayben Çam demiş ki:
biliyorum
"alıntıdır" yazısınıda şimdi ekleyecektim
ilk üye olduğumda benim çok işime yaramıştıda buraya yazayım dedim

evet sabırla okumak gerek ama x)
sabır istiyo biraz x)
emegine tekrar tşkler x)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
yasemin karahanlı

avatar

Mesaj Sayısı : 80
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: Geri: sanatçı şöhreti   Paz Ara. 07, 2008 11:05 am

emeğine sağlık çok saol verdiğin bilgiler için
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Esma Çifcili

avatar

Mesaj Sayısı : 78
Kayıt tarihi : 07/12/08

MesajKonu: Geri: sanatçı şöhreti   Paz Ara. 07, 2008 11:24 am

cok sağol bunlardan bazılarına ihtiyacım vardı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Seçkin Safavi

avatar

Mesaj Sayısı : 83
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: ........   Paz Ara. 07, 2008 12:16 pm

paylaşım içn saol Very Happy
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Tim Blatt

avatar

Mesaj Sayısı : 304
Kayıt tarihi : 06/12/08

MesajKonu: Geri: sanatçı şöhreti   Paz Ara. 07, 2008 2:31 pm

paylaşım için teşkkürler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
sanatçı şöhreti
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
PopYardım Club :: Müzik :: Müzik Soru - Yardım-
Buraya geçin: